Uprawiasz sport? Dowiedz się, jaką ilość napoju izotonicznego powinieneś pić dziennie

Gdy jesteś aktywny, intensywnie się pocisz i regularnie wykorzystujesz swoje ciało do granic możliwości, musisz upewnić się, że przyjmujesz wystarczającą ilość płynów – ale na tym nie koniec. Musisz także upewnić się, że spożywasz wystarczającą ilość elektrolitów. Możesz jednak zastanawiać się, ile napojów elektrolitowych powinieneś pić dziennie. Oto krótki przewodnik, który Ci pomoże.

Czynniki wpływające na ilość potrzebnych elektrolitów

O tym, ile elektrolitów potrzebujesz w ciągu dnia, decyduje kilka czynników, w tym poziom aktywności, klimat i pora roku, a także to, czy jesteś chory lub cierpisz na inne schorzenia.

1. Poziom aktywności

Jeśli jesteś stosunkowo aktywny, prawdopodobnie pocisz się bardziej niż przeciętna osoba. Oznacza to również, że tracisz więcej elektrolitów. Dlatego dobrą praktyką jest dostosowanie spożycia do aktywności. Na przykład sporty o wysokiej intensywności, takie jak piłka nożna lub ćwiczenia wytrzymałościowe, takie jak maratony, sprawiają, że izotonik powinien być pity cześciej niż w przypadku aktywności o niższej intensywności, takich jak spacery lub lekki jogging.

2. Pora roku

Naturalnie, jeśli ćwiczysz w upalne dni, będziesz się bardziej pocić i będziesz musiał spożywać więcej elektrolitów. W takich przypadkach ważne jest zwracanie uwagi na poziom pragnienia.. Picie zbyt dużej ilości wody bez wystarczającej ilości elektrolitów może prowadzić do hiponatremii, niebezpiecznego stanu spowodowanego niskim poziomem sodu we krwi, dlatego odpowiedzią na tę przypadłosć są napoje izotoniczne (tutaj).

3. Obecny stan zdrowia

Jeśli jesteś chory, lub cierpisz na jakiekolwiek wcześniejsze schorzenia, możesz również potrzebować więcej elektrolitów niż zwykle. Jeśli źle się czujesz, najlepiej będzie zrobić sobie przerwę od aktywności fizycznej, zjeść coś bogatego w składniki odżywcze, dobrze się nawodnić i odpocząć. Jeśli masz wcześniej istniejące schorzenie, które powoduje pewne obawy, zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Niektóre leki mogą również wpływać na poziom elektrolitów, więc ważne jest, aby być tego świadomym, jeśli pijesz izotoniki regularnie.

izotonik

Jaka jest magiczna liczba?

Dobrą zasadą jest rozpoczęcie od jednej porcji izotoniku jedziennie (500 ml) i sprawdzenie, jak się czujesz. Jeśli odczuwasz zmęczenie, skurcze lub dyskomfort, zwiększ spożycie do dwóch lub trzech porcji dziennie.

Warto obserwować swoje ciało. Na przykład, jeśli jesteś osobą, która dużo się poci, możesz potrzebować napoju izotonicznego przed, w trakcie i po treningu. Z drugiej strony, jeśli dopiero zaczynasz zwiększać swój poziom aktywności, jedna porcja dziennie może być wystarczająca.

kordian Autor