Na co należy zwrócić uwagę, wybierając rower miejski?

Rower miejski to wygodny i ekologiczny środek transportu, na który przesiada się coraz więcej ludzi. Przed podjęciem decyzji o jego zakupie, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych szczegółów.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając rower miejski?

Wybierając rower miejski, należy wziąć pod uwagę nie tylko jego wygląd oraz cenę, ale również indywidualne cechy, jakie posiada dany model. Ponadto warto się zastanowić, po jakim terenie będzie się jeździć najczęściej.

Jakie cechy posiada rower miejski?

Rower miejski przeznaczony jest do codziennej, spokojnej jazdy, dlatego różni się budową od modelu górskiego, szosowego czy crossowego. Jego cechą charakterystyczną są duże koła (najczęściej 28-calowe), stalowa rama oraz wygodne, szerokie siedzisko. Wyróżnia go także wyprofilowana kierownica, która umożliwia jazdę w pozycji wyprostowanej. Większość modeli ma zamontowany kosz lub bagażnik, w którym można przewozić zakupy. Rowery miejskie są dość ciężkie w porównaniu z innymi typami jednośladów.

rower miejski

Czy rowerem miejskim można jeździć poza miastem?

Głównym przeznaczeniem rowerów miejskich jest jazda po twardej i równej powierzchni. Wycieczki poza miasto mogą być utrudnione z uwagi na niewielką ilość przerzutek, brak amortyzatorów oraz ciężkość pojazdu. Z tego względu przejazd rowerem miejskim po grząskim, błotnistym czy kamienistym terenie nie będzie możliwy. Natomiast przy zachowaniu ostrożności, przejażdżka po utwardzonej, leśnej drodze nie powinna stanowić większego problemu.

Wybierając dla siebie rower miejski, należy zwrócić uwagę na to, czy posiada on odpowiednią amortyzację. Jest to szczególnie istotne, w przypadku planowanych wycieczek po podłożu innym niż asfalt. Warto pamiętać, że wniesienie ciężkiego roweru miejskiego na piętro lub do tramwaju będzie sprawiało dużą trudność osobom o drobnej budowie ciała oraz seniorom.

kordian Autor