Donice na balkon – niezbędny element dekoracji

Balkon jest idealnym miejscem dla wszystkich tych osób, które lubią odpoczynek wśród zieleni. Kwiaty w donicach i skrzynkach pomogą się zrelaksować. Jak wybrać donice, które będą trwałe i jednocześnie eleganckie? 

Wiszące czy stojące? 

Doniczki na balkon mogą być zarówno wiszące, jak i stojące. Decydując się na konkretny wybór, warto zastanowić się, jak dużo miejsca można przeznaczyć na kwiaty. Warto również wygospodarować miejsce na stolik kawowy, krzesła czy leżaki. 

Na mniejszym balkonie idealne będą doniczki wiszące. Można je umieścić na barierce, ale również sprawdzą się na ścianie budynku. Pięknie będą również wyglądały kwiaty zwisające z sufitu. 

Na dużym balkonie można pozwolić sobie na większą dowolność. Kwiaty wiszące można uzupełnić donicami stojącymi. Donice z miniaturowymi drzewkami można postawić wzdłuż barierki. W ten sposób stanie się on niedostępny dla wzroku sąsiadów. Wyższe krzewy będą również stanowiły ochronę przed wiatrem. 

Niskie donice można ustawić tuż przed wyższymi. Dzięki temu kwiaty będą ustawione kaskadowo, co daje możliwość stworzenia interesujących i wyjątkowo barwnych kompozycji. 

Ciekawą propozycją jest również donica z kratką. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy balkony są ze sobą połączone. Umieszczone na kratce rośliny zapewnią większą intymność na tarasie. 

Z jakiego materiału może być wykonana donica na balkon? 

Doniczki na balkon lub taras mogą być wykonane z bardzo różnorodnych materiałów. Warto zastanowić się, który z nich będzie najlepiej komponował się z wystrojem balkonu. Kolejnym elementem, który trzeba wziąć pod uwagę wybierając donice jest ich trwałość. 

Bardzo popularne są doniczki wykonane z tworzywa sztucznego. Jest to materiał trwały, odporny na działanie promieni UV oraz wilgoci. Dodatkową zaletą jest mały ciężar. Doniczki plastikowe świetnie sprawdzają do powieszenia na barierce lub ścianie. 

Na balkonach często można spotkać donice drewniane, wiklinowe lub wykonane z technorattanu czy hiacyntów wodnych. Są to materiały, które pasują do wystroju rustykalnego czy boho. 

Trzeba pamiętać, że drewniane doniczki należy systematycznie konserwować. Nie można również zostawić ich na balkonie przez cały rok. Dotyczy to również doniczek z wikliny oraz hiacyntów wodnych. 

Osoby, które decydują się na ten rodzaj wystroju muszą pamiętać, że na zimę należy zorganizować miejsce, gdzie można je przechować. 

Na balkonie, na którym panuje klasyczny wystrój, sprawdzą się również doniczki ceramiczne i gliniane. Donice ceramiczne można znaleźć w bardzo różnych kolorach i wzorach. Dzięki temu wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki. 

Ciekawym elementem wystroju są również donice wykonane z metalu. Pomalowane proszkowo są trwałe i na pewno przez kilka lat będą się elegancko prezentowały na tarasie. Na większy balkon można wybrać donice na nóżkach, na mniejszych sprawdzą się te, które stoją bezpośrednio na ziemi. 

Wybierając doniczki na taras lub balkon należy pamiętać, że powinny one być nie tylko piękne, ale również praktyczne. Powinny być stabilne, wytrzymałe i posiadać odpływ na wodę, by kwiaty nie były przelane.

kordian Autor