Od starożytności do nowoczesności – pejzaże

pejzaż ścienny w każdym domu

Historia pejzaży sięga jeszcze czasów starożytnych. To właśnie wtedy pełniły rolę tła – aż do XVI wieku – dla zdarzeń mitologicznych, religijnych, a także historycznych. Obecnie jest to jednak malarstwo krajobrazowe, czyli takie, które przedstawia między innymi widok natury, otoczenie miejsce, bądź jakiś krajobraz.

Rodzaje pejzaży

Słowo „pejzaż” pochodzi z języka francuskiego od „paysage”, które oznacza po prostu widok, krajobraz. Wyróżnia się dwa rodzaje pejzaży, które uzależnione są od przedstawianej rzeczywistości. Pejzaż topograficzny przedstawia konkretny motyw, rzeczywistość, na przykład wybrzeże. Pejzaż fantastyczny z kolei jest po prostu widokiem, który znajduje się tylko i wyłącznie w wyobraźni artysty. Pejzaże dzielą się też na:

  • wedutę (pokazujący scenę miejską),
  • marinę (przedstawiający obraz morski, marynistyczny)
  • pejzaż ze sztafażem (taki, na którym znajdują się postacie zwierzęce lub ludzkie).

Historia pejzażu

Od starożytności aż do końca XVI wieku pejzaże były tłem, jednak w epoce hellenizmu były częścią malarstwa pompejańskiego. Tworzyły wówczas elementy dekoracyjne, a wiele dzieł znaleziono w skrytym pod popiołami miastem Pompeje. W epoce renesansu zauważono zwiększone zainteresowanie przyrodą, co przyczyniło się też do zwiększenia zainteresowania pejzaży. Wówczas rodzaj ten usamodzielnił się, a pierwsze dzieła powstały w II połowie XVI wieku w malarstwie niderlandzkim.

W XVII wieku nastąpił prawdziwy rozkwit. To właśnie wtedy wyodrębniono pejzaże topograficzne (Jan van Goyen, Jacob van Ruisdael oraz Meindert Hobbem) oraz fantastyczne (Joachim Patinir). Co ciekawe, we Francji i we Włoszech największą popularnością cieszyły się pejzaże heroiczne oraz pejzaże pastoralne, których najsłynniejszymi malarzami byli kolejno Nicolas Poussin i Claude Lorrain.

Sprawdź – Galeria Plakatu

kordian Autor