Jak dobrać ramy do obrazów?

Nie da się ukryć, że przez technologie i pęd świata nasze życia również znacznie przyspieszyły i nie ma się przez to wiele czasu na rzeczy, które są w życiu naprawdę ważne. Cieszy zatem fakt, że stale rośnie liczba osób, które mimo wszystko chcą zwolnić i zachwycić się czymś, czym warto jest się zachwycać w każdej sekundzie swojego życia, czyli np. w sztuce w postaci obrazów.

Dlaczego ramy do obrazów są tak ważne?

Jednak same chęci posiadania współczesnego dzieła sztuki w domu nie wystarczą, aby móc je w pełni podziwiać i bezpiecznie przechowywać. Wymagana jest do tego również odpowiednia wiedza, chociażby ta dotycząca ram do obrazów.

Często przez laików zadawane jest pytanie, do czego one właściwie służą. Odpowiedź na to jest bardzo prosta. Ramy do obrazów – do kupienia w tej formie pełnią przede wszystkim funkcje ochronne i zabezpieczające samo płótno obrazu. To jednak nie koniec ich właściwości, ponieważ w ogromnej większości przypadków, odpowiednio dobrana rama wpływa również na sam fakt postrzegania treści znajdującej się na obrazie. Rama potrafi być dopełnieniem i także rozwinięciem tego, co wcześniej namalował malarz, dlatego też jej dobranie do konkretnego obrazu jest tak ważne.

Na co zwracać uwagę dobierając ramę?

Oczywistym czynnikiem, który wpływa na to, jaką ramę się zastosuje, jest rozmiar płótna. Jednak to dopiero wierzchołek góry lodowej czynników decyzyjnych.

Ogromne znaczenie na materiał, z którego wykonana będzie rama, ma styl wykonania obrazu. Przykładowo do akwarel i grafik polecane jest używanie cienkich i drewnianych ram, do obrazów olejnych na blejtramie również stosować można drewno, jednak znacznie grubsze, a do plakatów i wydruków wielkoformatowych stosować należy tylko i wyłącznie ramy aluminiowe.

Równie ważny jest sam kolor ramy, ponieważ przykładowo do obrazów olejnych, charakteryzujących się zimnymi barwami najlepiej jest stosować dopełniające je srebrne ramy drewniane.

kordian Autor